Lyssnar vi i skolan på eleverna? #indpres

Efter att tillsammans med @copylinda genomfört Hej skolan dags att internetta slås jag av att det märkligt att vi i skolan aldrig tycks lära oss att lyssna på de som skolan är till för nämligen våra elever. Bland annat väcktes frågan om mobilförbud i skolan, av @zaccis och hans kompis @Minitrollz.

Vid uppsamlingen klockan 17.30 fick vi höra eleverna som deltagit i Internetta komma med kloka och insiktsfulla reflektioner kring mobilen och dess användande i skolan. De ansåg att naturligtvis borde mobilen vara tillåten, som ett verktyg, eller som ett hjälpmedel i skolan. Den erbjuder snabba svar på frågor som kan uppkomma i klassrummet, och ger elever möjlighet att få twittra. Varför tillåts miniräknare men inte mobiler?

Jag slås av att vi i skolan sällan bjuder in våra elever i dessa samtal om förbud, och inte förbud. Eleverna är både kloka och insiktfulla om vi bara bjuder in dem i samtalet. Så låt oss internetta…

3 tankar kring ”Lyssnar vi i skolan på eleverna? #indpres

  1. Pingback: Madeleine Mörch

  2. Pingback: Madeleine Mörch

  3. Pingback: Danne Ström

Kommentarer inaktiverade.